Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Sedmi razred - zadaci

Sedmi razred - zadaci 5 years 9 months ago #291

• smijesni
  • smijesni's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Objave: 109
Radni kolega mi danas na poslu donese par zadataka sto njegova kcerkica treba da uradi, a on, naravno, da joj pomogne. E sad, zadaci se i ne cine bas jednostavnim, a ja i nemam vremena (jer sam na poslu :unsure: ) ali imam ga dovoljno da zadacice postavim ovdje, pa ko zeli da ucestvuje u njihovom rjesavanju moj prijatelj ce mu biti zahvalan :jupii

Dakle:

Zad 1.) Uglovi trougla odnose se kao 2:3:7. Najduža stranica trougla je 1 [m]. Odredi uglove i ostale stranice trougla.

Zad 2.) Ugao provouglog trougla je 60 stepeni, a dužina visine na hipotenuzu je √3. Kolika je hipotenuza ?

Zad 3.) Težišne duži na katete pravouglog trougla ABC su t'=15 i t''= 6√5 . Kolika je dužina hipotenuze tog trougla ?

Zad 4.) U pravouglom trouglu ABC ugao ß = 30 stepeni. Nacrtana je simetrala hipotenuze AB. Dužina dijela te simetrale unutar trougla je 2√3. Odrediti dužine stranica tog trougla.

Imajte na umu da su ovo zadaci za sedmi razred, što znači da se zadaci trebaju riješiti bez upotrebe trigonometrije.

Hvala unaprijed.

:masem
The administrator has disabled public write access.

Odg: Sedmi razred - zadaci 5 years 9 months ago #311

• Sabrija.pmf
  • Sabrija.pmf's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Objave: 434
  • Thank you received: 1
@Smijesni: ja sam ti uradio ove zadatke i bez i sa upotrebom trigonometrije ,pa Necko ce danas da ih postavi , ako stigne...:) :)
"Pošto potisnuti sadržaji zadržavaju svoju efikasnost, oni utiču na naš svjesni život na razne...

Odg: Sedmi razred - zadaci 5 years 9 months ago #313

• Necko
  • Necko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
  • Objave: 199
Sabrija je riješio zadatke pa ih postavljamo:

Zad 3.) Težišne duži na katete pravouglog trougla ABC su t'=15 i t''= 6√5 . Kolika je dužina hipotenuze tog trougla ?

Attachments:
Last Edit: 5 years 9 months ago od Necko.

Odg: Sedmi razred - zadaci 5 years 9 months ago #314

• Necko
  • Necko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
Zad 2.) Ugao provouglog trougla je 60 stepeni, a dužina visine na hipotenuzu je √3. Kolika je hipotenuza ?

Odg: Sedmi razred - zadaci 5 years 9 months ago #315

• Necko
  • Necko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
Zad 4.) U pravouglom trouglu ABC ugao ß = 30 stepeni. Nacrtana je simetrala hipotenuze AB. Dužina dijela te simetrale unutar trougla je 2√3. Odrediti dužine stranica tog trougla.

Odg: Sedmi razred - zadaci 5 years 9 months ago #316

• Necko
  • Necko's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Moderator
Zad 1.) Uglovi trougla odnose se kao 2:3:7. Najduža stranica trougla je 1 [m]. Odredi uglove i ostale stranice trougla.

Last Edit: 5 years 9 months ago od Necko.

Odg: Sedmi razred - zadaci 5 years 9 months ago #317

• smijesni
  • smijesni's Avatar
  • VAN MREŽE
  • Expert Boarder
  • Objave: 109
Hvala Sabrija ljudino !

:masem
Time to create page: 0.236 seconds