Nobelovac John Nash održao govor

 

Proslavljeni matematičar i ekonomista John Nash, čiji je život inspirisao snimanje filma "Briljantni um" (eng. "A Beautiful Mind"), je nedavno održao predavanje o teoriji igara na postdiplomskom studiju mornaričke škole u Monterey-u u Kaliforniji.

"Iako mnogi iz publike možda nisu odveć bili zainteresovani za samu temu predavanja", izvjestio je Dennis Taylor, reporter magazina Monterey Country Herald, "ogroman broj njih, čini se, veoma poštuje blistavi um John Nash-a".
"Veoma rano sam se zainteresovao za matematiku i nauku," kazao je Nash. "Kad sam još bio u osnovnoj školi volio sam sabirati i množiti velike brojeve." Srednja škola za Nash-a nije predstavljala naročiti izazov, on je u to vrijeme proglašen "najoriginalnijim učenikom".


Nash se 1945. godine upisao na Carnegie Institut Tehnologije, danas pod nazivom Carnegie Mellon Univerzitet, iz Pittsburgh-a namjeravajući da diplomira elektrotehniku. "Ali, profesori iz odjela za matematiku su primijetili da sam veoma dobar u matematici i potakli su me da krenem u tom pravcu", rekao je Nash.

Nash je počeo sa razvojem inovativnih ideja iz oblasti teorije igara, analizirao je ponašanje takmičara, njihove akcije, reakcije i međusobne odnose u strateškom relizovanju vlastitih interesa. Takođe je razvijao i nova rješenja iz oblasti diferencijalne geometrije i parcijalnih diferencijalnih jednačina te tako dobijao nove uvide u sile koje upravljaju događajima unutar kompleksnih sistema svakodnevnog života. Njegove teorije još uvijek imaju svoju primjenu u tržišnoj ekonomiji, kompjuterima i vojnoj teoriji.

Inače Nash, koji danas ima osamdeset godina života, pati od, kako sam kaže, "mentalnih smetnji" još od 1950. godine. On je svoju bolest opisao kao "promjenu od racionalnog naučnog u iluziono razmišljanje karakteristično za osobe sa psihijatrijskom dijagnozom šizofrenije ili paranoidne šizofrenije."

"Šizofrenija je dijagnostički izraz," kaže Nash "Dijagnoza psihijatrijskog poremećaja nije precizan naučni izraz ...Različiti ljudi se različito ponašaju, neki od njih imaju tipičnu šizofreniju. Ali ako bi bili u stanju pogledati u njihov mozak vidjeli bi ste da se svi oni međusobno veoma razlikuju."

Nash je 1978. godine dobio John von Neumann-ovu nagradu za otkriće nekooperativne ravnoteže, danas pod nazivom Nash-ova ravnoteža. Nobelovu nagradu iz ekonomije za svoj rad iz teorije igara, koji je napisao još ranih 50-tih dok je studirao na Princenton univerzitetu, je dobio 1994. godine. Američko udruženje matematičara mu je 1999. godine dodijelilo Leroy P. Steele-ovu nagradu.

O filmu koji ga je stavio u centar svjetske pažnje Nash kaže da je "dokumentarac koji to u stvari nije."

"Za mene je bilo veoma bolno iskustvo kad sam prvi put odgledao film. Kasnije sam shvatio da je njegova osnovna svrha da privuče pažnju i bude uspješan."

 

Izvor: Monerey County Herald, 20. februar 2009.
Share this post
FaceBook  Twitter  

Please publish modules in offcanvas position.